e
sv

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

26 Okunma — 09 Eylül 2021 20:42
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir şirketi tanınmış bir marka haline getiren kişi, sosyal medya uzmanı olarak bilinir. Şirketin sosyal medya hesaplarını oluşturur ve bakımını yapar. Gerektiğinde katılımı sağlamak amacıyla etkinlikler düzenleyerek şirketin hedef kitlesinin ilgisini çekmesini sağlar. Bir sosyal medya uzmanı tek bir kişide, tüm ekipte olabilir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Paylaşımın yanı sıra sosyal medya danışmanları, gerekli alanlarda raporlama yaparak hesabın nasıl daha iyi konumlara ulaşabileceğini araştırıyor. Elbette Instagram gibi sosyal medya platformları bazı hazır raporlar sunarak sosyal medya danışmanlarının işini kolaylaştırıyor.

Sosyal medya danışmanları ayrıca şunları da yapar:

Sosyal medya hesabı oluşturup, getirisi yüksek gönderiler planlayın ve paylaşın, Tanıtım çalışmalarında en iyi sonucu almak ve sonucu raporlamak için çalışır, Hesabın takipçileriyle etkileşim kurarak, paylaşıma daha kişisel bir bakış açısıyla bakılabilir. Anketler yaparak takipçilerin ilgilendiği konular hakkında bilgi toplar ve raporlar, Kampanyalar oluşturarak daha fazla kişi sosyal medya hesaplarını görebilir. Genel olarak, bu işlemleri yapan danışmanlar bazı ek çalışmalar bile sunabilirler.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı olmak için öncelikle kişisel hesaplarınız üzerinde çalışabilirsiniz. Veya marka bilinirliği arayan bir akrabanızın hesabını deneyin. Kendi işinin patronu olmak isteyenler için pratikte çok kolay bir iş gibi görünse de sosyal medya danışmanı olmak iyi bir habercilik becerisi ve titizlik gerektirir. Örneğin insanlara hizmet veren bir hesap ve dergilere hizmet veren bir hesapta aynı işlemleri yapmak hem takipçi sayısında düşüşe hem de olumsuz bir itibara neden olabilir.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Demektir?

Sosyal medya danışmanı, sosyal medya platformlarında markaların veya tüzel kişilerin varlıklarını yöneten ve yönlendiren kişidir.

Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya danışmanı; Hisse senetlerinin planlanması, güncel trendlerin takibi, itibarın korunması ve arttırılması, özel gönderilerin takibi gibi işlemleri yapar.

Sosyal Medya Danışmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya danışmanı olmak için; Mevcut trendlere hakim olmak, sosyal iletişimin aşamalarını takip etmek, olumlu eleştiriler tutmak ve değişimleri planlamak gerekecek.

Sıradaki içerik:

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?